logo yapma

Logo nedir? Lafız mealı olarak cins karşılığı dilimizde amblem olan, bir medarımaişetin, faaliyetin, organizasyonun yapısını, mealını, karakterini sembolize eden şekillerdir. Bir logo dizaynı anlamsal olarak medarımaişetletmenin veya organizasyonun sütun olarak yaptığı medarımaişeti sembolize edebileceği kadar, markanın kendi mealı ile bile sembolleştirilebilir, hatta bazı çallıkışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı derunerik ve anlamlara malik mümkün.

Sorusu sorulduğunda söz mealının dışında, birokkalı logo ve amblem çeşidi vardır. Logo dizayn esnasında dizaynı yapacak olan nüfus veya kuruma neyin ve nasıl aktarıldığı epey önemlidir. Vesair taraftan logo dizayn çallıkışmasını yapacak nüfus veya kurumun sizi nasıl anladığı ve logo çallıkışmanızı nasıl bileğerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çallıkışma sizin, medarımaişetletmenizin ve bundan sonraki çallıkışmalarınızın temelini atacak olan “logo dizayn çallıkışması” olacaktır.

Logo sadece şekil ve sembol bileğil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin bileğmedarımaişettirilmiş ve düzenlenmiş hali veya bellik derunin yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çallıkışmalara logo bileğil, logotype denilir. Logotype takkadak çok iş düzlükı ile faaliyette kâin şirketler derunin daha çok tercih edilebilir. Vahit bir sektörde çalışkanlık gösteren medarımaişetletmelerin çoğu kez logoları dalü söz gelişi değer. Ama takkadak çokça dal ile uğraşılıyorsa tüm sektörleri logoda temsil etmek imkansızdır.

Logo ne medarımaişete yarar?
İşletmeler derunin logo veya logotype eğer olmazsa olmazlardandır. Her nasıl markası sıfır bir pres eğer olmazsa logo veya logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz çağ aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile baş başa gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, beli aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Esbak halini düşünmeye çallıkışın. Markaların logoları olmadan elhak bellik olmaları az daha imkansızdır.

Bu sebeple medarımaişetletmenize kurumsal bir düşünce hazırlayarak yolunuza muhakkak adımlarla devam edebilmek yerine “logo dizayn” çallıkışması ile mirlayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kadar bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazısını (logotype) deyiş değer. Ticari markaların, kurumların ve hatta bazen kişilerin bir dekorte teşhisnmasını sağlayıcı medarımaişetaretlerdir. Tipik bir logo firmaların ayırt edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayıcı nitelik, font, şekil ve görsellerdir.

Süssüz, zahmetsiz anlaşılır, yolırlanması zahmetsiz, kabil evetğunca az sayıda renkten oluşesrarıdır. Her çeşit baskı ve bölüm tekniği ile problemsiz kullanılabilir olmalı, çok önemsiz ölçülerde ilimlar kaybolmamalı, çok kocaman ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçübile ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Başka firma ya da ürünlere ilgilendiren logolar ile karışıklığa saik vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya kocaman ziyan verir.

Logo layihamcıyı bileğil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun layihamcısı Paul Rand’e bakılırsa logoyu üreten layihamcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili tesisun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin gönülğine şayeste olmalıdır. Hassaten kurumun kendisini nasıl teşhismladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler olduğunu bilmek logonun dizayn aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin yerıkeşik lüzum rengi lüzum şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü çağ da sıkıntısızılda kalıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilgilendiren ürün ya da firma derunin logo tasarlanacağı çağ o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri için malumat sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı çağ simgenin taşıyacağı meal hizmetında bu malumat çok önemlidir.

logo yapma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al https://surucukursu.name.tr/ https://barometre.name.tr/ https://reklamtasarimi.name.tr/ https://phpframework.name.tr/ https://yelkenegitimi.name.tr/ Heets Sigara
Puff Bar